Gece

Gündüz

Gece

Gündüz

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

Dijital Pazarlama Danışmanlığı, Markaların dijital dünyada var olmasını sağlayan veya dijital dünyada var olan markaların daha fazla ön plana çıkmasını sağlayarak verilen hizmete denir. Günümüz teknolojilerinin gelişimiyle ve internet kullanımının hızla artmasıyla geleneksel medya geri planda kaldı. Sosyal medyanın gücüyle ise Dijital pazarlama ön plana çıktı. İster bir ürün pazarlıyor olun ister bir hizmet, alıcısına ulaşmak isteyen her bir marka dijital pazarlama kullanabilir. 

İyi yönetilmiş dijital pazarlama süreci sonucunda ise elinde internet olan ve hedef kitle içerisine dahil olan her bir potansiyel müşteriye ulaşmak kaçınılmaz. Bu doğrultuda Dijital Pazarlamanın gereklilikleri gözetilmeli, markanın ihtiyacına yönelik kişiselleştirilmiş dijital pazarlama stratejileri oluşturmak oldukça önemlidir. Özellikle tüketicilerin satın alma alışkanlıklarının değişmesi, dijital dünyayı besleyen öncelikli etmenlerdendir. Gün geçtikçe e-ticaret özelindeki markalar kendilerini internette daha fazla görünür kılmaya başlamakla birlikte pazardaki payları da hızla artmaktadır. Bu ekosistemin de tamamlayıcılarından olan dijital pazarlama ajansı altındaki dijital pazarlama danışmanlığı bulunmaktadır. Bir Dijital Pazarlama Danışmanı markanın durumunu analiz ederek sunulan ürüne/hizmete en uygun pazarlama stratejisi oluşturur. Bu doğrultuda yapılan tanıtımların bütçesini en verimli şekilde tasarlar.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama danışmanı, markaların internette var olmasını sağlayan ya da internette hali hazırda var olan markaların bilinirliğini arttırmayı amaçlar. Dijital pazarlama ile daha geniş kitlelere hitap ederek markanın maddi kazancı da paralel olarak artacaktır. 

Dijital pazarlama faaliyetlerinden bahsedecek olursak; İnternet Siteleri, Facebook/Instagram gibi sosyal mecralar, Google, Mobil Uygulamalar, E-mailler, Youtube kanallarıdır. Marka dijital pazarlama faaliyetlerini kendisi de yönetebilir fakat her zaman bir profesyonel bakış açısıyla ilerlemek için dijital pazarlama danışmanına ihtiyaç duyulacaktır.

Dijital pazarlama  alanında hizmet vermeden önce markanın bulunduğu sektör ve hitap ettiği kitle göz önüne alınarak mevcut durumunun analiz edilmesi gerekir.

Dijital Pazarlama hizmeti verilirken izlenmesi gereken yol nedir?

 • Markanın mevcut durumunun incelenerek potansiyelinin oluşturulması,
 • Markanın potansiyeli doğrultusunda uygun dijital pazarlama stratejisinin oluşturulması,
 • Dijital Pazarlama planının oluşturulması,
 • Dijital Pazarlama stratejisine uygun olarak çalışmalara başlanması,
 • Dijital Pazarlama çalışmalarının ölçümlenmesi ve raporlanması gerekmektedir.

Dijital Pazarlama Danışmanlık hizmeti neleri kapsar?

Dijital pazarlama danışmanlığı nedir sorusunun cevabını arayan firmalar genellikle bu alanda ne gibi hizmetlerin verdiğini merak etmektedir. Dijital pazarlama uzmanı, internet aracılığıyla kullanılan her bir platformu markaya uygulanan dijital pazarlama çalışmaları için değerlendirmelidir. Gerektiği yerde uygulamaya almalıdır.Peki  dijital pazarlama danışmanlığı kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların detayına bakacak olursak, bunlar nelerdir?

 • internet sitesi: E-ticaret sitesi, forum, blog, haber siteleri gibi birçok sitede dijital pazarlama kullanılır.
 • Arama motorları: Google, Yandex, Youtube, Bing gibi arama motorlarında markanın sıralamada öncelikli olarak yer alması için çeşitli dijital pazarlama çalışmaları yapılır.
 • Sosyal medyalar: Instagram, Facebook, Linkedin, Twitter, Pinterest, Tiktok gibi sosyal mecralarda da dijital pazarlama çalışmaları yapılır.
 • E-mail Pazarlama: Hedef kitlenin ilgisini çekerek onlara özel kampanyalar ve bilgilendirmelerde bulunulur.
 • İçerik Pazarlama: Marka ve hedef kitle aarasındaki en iyi köprülerden birisi içerik üretimidir. Marka diline uygun var olduğu platformlarda içerik üretimi yapılır. 
 • İtibar Yönetimi: İnternet üzerinden alışveriş yapan tüketici kitle; alışveriş yapacağı markayı araştırarak beğeni, yorum, puanlama ve şikayetlere dikkat etmektedir.
 • Mobil pazarlama: İnternet sitelerinin yanı sıra mobil uygulamalarının da kullanımı hızla artmaktadır. Markaların mobil uygulamaları için de dijital pazarlama çalışmaları yapılmaktadır.

Bizler de Teknovol olarak markanızı internette görünür kılmak için varız. İhtiyacınız olan tüm dijital pazarlama stratejisini markanıza özel olarak tasarlar ve bu süreci yakından takip ederiz. Dijital Pazarlama Danışmanlık hizmeti için bize ulaşabilirsiniz.

Author avatar
Senem Savcu
https://teknovol.com.tr

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha iyi bir deneyim sunmak için tarayıcı çerezlerini kullanıyoruz.