En üste çık

Gece

Gündüz

Gece

Gündüz

Tasarım ve kodlamanın seo için önemi

Merhaba, eğer internet üzerinden müşterilerinize ulaşmayı hedeflediğiniz, ürün veya hizmetinizi pazarlayacağınız bir internet sitesi tasarlayacak ve kodlayacaksanız bu yazıyı okumanızı öneririz. Arama motorları internet sayfalarını bizim gördüğümüz gibi görmezler. Daha doğrusu arama motorları internet sayfalarına bizim gibi bakmazlar. Arama motorları için sitenin tasarımında kullanılan kod yapısı, düzeni, kodlamada yeni teknolojiler ve kodun ne kadar temiz ve anlaşılır yazıldığı önemlidir. Bizler için ise sitenin hızı, kullanım kolaylığı, erişim rahatlığı ve profesyonel bir görünüm önemlidir. İyi internet sitesinin hem arama motoru dostu hem de kullanıcı dostu bir yapıya sahip olması gerekir. Zaten Google Web Yöneticisi Yönergelerine uygun bir internet sayfası hazırlandığında bu iki kriter otomatik olarak sağlanmış olacaktır.

SEO ( arama motoru optimizasyonu ) açısından iyi bir web sayfası için yazılım ve tasarımda nelere dikkat edinmeli başlıklar halinde inceleyelim.

İndekslenebilen İçerik

pdf-indir-teknovol

Arama motorlarının kesinlikle indekslemesini istediğimiz içeriğimiz HTML metin biçiminde olmalıdır. Flash dosyaları, java uygulamaları gibi içerikler çoğunlukla arama motorları tarafından indeks almazlar ve arama sonuçlarından görünmezler. Ziyaretçilerimize göstereceğimiz içeriğin arama sonuçlarında da görünür olmasını istiyorsak metin halinde ve görsellerle html biçiminde olmasına dikkat etmeliyiz. İndeksleme için bazı gelişmiş yöntemler mevcuttur :

 1. Gif, jpg, png gibi görsellerimize arama motorlarında görünür olmalarını sağlamak için tanım ve açıklamalar eklemeliyiz. Bunu Html içinde “alt” etiketi ile sağlayabiliriz.
 2. Eğer sayfamızda bir arama kutusu varsa arama sonucunda listelenen sonuçlar için bir navigasyon / ağaç bağlantı formatı oluşturabiliriz.
 3. Flash ya da java içeriğe sahipsek bunu metinler ile destekler hale getirmeliyiz.
 4. Video ve sesler içinde görsellerde olduğu gibi açıklama etiketleri ve başlıklar kullanılmalıdır. Yüklediğimiz sunucu site içinde de (youtube, vimeo vb.) açıklama ve etiket alanlarını doldurmalıyız.

Arama motoru gibi görme

Bir çok internet sitesi indeklenebilir içerikler açısında sorunlar yaşamaktadır. İndekslenebilir içeriğimizi görebilmek adına çift taraflı kontrol gerçekleştirmeliyiz. Arama motorları sayfalarımızı tarayıcıda bizim gördüğümüz haliyle görmezler. Önbellekleme kullanarak içeriğimizin arama motorlarına nasıl göründüğüne bakabiliriz. Burayatıklayarak sizde sayfanızın önbellek (cache) tarafında nasıl göründüğüne bakabilirsiniz. Aşağıda kişisel blog sayfamı örnek olarak ele aldım :

 

Görüldüğü üzere Google Önbellek özelliği ile sayfalarımızın arama motorlarına nasıl göründüğünü görebilir ve içeriğimizin indekslenebilir olup olmadığını anlayabiliriz. Bizim gördüğümüz ile arama motorlarının gördüğü arasında ki farkı gözlemleyebiliyoruz.


 Taranabilir Bağlantı Yapıları

Sitemizde içeriğin gezilebilir olmasını sağlamalıyız. Link yapımızın navigasyon şeklinde yapılandırılması yani sayfalarımız arasındaki bağlantı hiyerarşisinin kullanıcılar ve arama motorları içinde görünür olmasını sağlayarak gezintiyi kolaylaştırmalıyız.

It’s extension live for much place. Road, are, the which, and handout tones. The likely the managers, just carefully he puzzles stupid that casting and not dull and her was even smaller it get has for te

Yukarıdaki görselden Google botu Anasayfaya ulaştı ve anasayfa üzerinden B ve E ‘ye geçti. Ancak diğer sayfalar bu yapıya dahil olmadığında Google botunun onlara erişmesi ve indekslemesi daha zor olacaktır. Ayrıca her sayfa için seo yapılanmasının kendi başına iyi olması gerektiğinden yola çıkarsak taranabilir bağlantı yapımızı tüm sayfalarımız ve içeriğimiz için sağlamalıyız.

Site içinde metinlerde linkleme yaparken kod yapısına dikkat edilmelidir. <a href yönlendirme kodu ile gidilecek url ve devamında Anchor Text (Çapa Metin) belirlenerek link çıkışı ya da site içinde yönlendirmesi sağlanmalıdır.

rel = “nofollow”

İçeriğimiz içinden dışarıya link verdiğimizde eğer arama motorlarının bu link çıkışısını görmezden gelmesini ve bizi referans göstermesini istemiyorsak bağlantı kodumuz içine rel=”nofollow” etiketini eklemeliyiz. (Aşağıda örnekteki * işaretini yok sayınız. )

<*a href="http://teknovol.com.tr" rel="nofollow">Anasayfa</a*>

Nofollow link kullanımı otomatik blog yorumlarından korunmak, spam bağlantılardan korunmak ve sitenizden farklı yöntemlerle link çıkışının olabileceği yorum alanı gibi alanlarda kullanımı açısından oldukça faydalıdır.

Kelime Kullanımı ve Hedefleme

Arama motorlarında üst sıralarda yer almak istenilen anahtar kelimeler önceden belirlenmelidir. Bu ifadeler site tasarımı ve kodlması ile içerik oluşturulurken kullanılan alanlarda içeriğin indekslenebilir olmasına özen gösterilmelidir. Anahtar kelimelerin kullanılacağı alanları kesinlikle arama motorları tarafından indekslenebilir olması gerekir.

 

On-Page SEO

Tasarım ve kodlama gerçekleştirilirken sayfaların tekil olarak seo optimizasyonları göz önünde bulundurulmalıdır. On-Page SEO tabir yerindeyse bir sayfanın tepeden tırnağa seo hedefleri için yapılandırılmasıdır. On-Page SEO için kodlama ve tasarım esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar :

 • Sayfa başlığından hedef anahtar kelime en az bir kez kullanılmalıdır.
 • Sayfa içeriğinden anahtar kelimelerin bir kaç varyasyonu farklı yerlede cümle içlerimde kullanılmalıdır.
 • Aynı şekilde hedef arama ifadesi (anahtar kelime) içeriğe dahil edilmeli ve içeriğin giriş-gelişme-sonuç bölümlerinde birer defa kullanılmalıdır.
 • Sayfada bulunan bir resmin alt etiketine veya tanımına hedef anahtar kelime yerleştirilmelidir.
 • URL içinde anahtar kelimeye veya bir varyasyonuna yer verilmeye çalışılmalıdır.
 • Matt Cutts meta etiketleri artık önemsiz demiş olsada meta keywords ve meta description kodları sayfanın head kodları arasında yer almalı ve doldurulmalıdır.

URL Yapısı

Sitenin url yapısı arama motorları için büyük önem taşımaktadır. Anlamlı bağlantılar daha iyi sonuçlarla gösterilmektedir. Bu yüzden sitede sayfaların sahip olması gereken bir url standardı bulunmaktadır. Bir çok sitede rastgelebileceğimiz anlamsız rakam, büyük küçük harf ve sembollerden meydana gelen url ‘ler yerine arama ifadeleri yani sözcüklerden oluşan daha kısa bağlantı formatları ile çalışılmalıdır.

 

Yukarıda görüldüğü üzere sayfaların/içeriğin url yapısı anlaşılır, basit ve olabildiğince kısa yapılandırılmalıdır.

URL yapısı için basit kurallar :

 • Kendinizi ziyaretçiniz yerine koyun ve empati yapmaya çalışın. Siz nasıl görmek isterdiniz ?
 • Açıklayıcı bir url iyi olabilir ancak akılda kalıcı, kolay yazılabilir ve kopyalanabilir bir url daha iyidir. Yani kısa url kullanılmalıdır.
 • URL içinde anahtar kelime kullanımı etkilidir. Ancak fazlasından kaçınılmalı ve spam riski oluşturulmamalıdır.
 • En iyi url ‘ler okunabilir, sayı ve sembol kalabalığından uzak ve statik url’lerdir.
 • URL içinde sözcükleri ayırmak için tire – kullanılmalıdır. ( www.teknovol.com.tr/seo-teknikleri )
 • Ayrıca Canonical URL yapısı da siteye dahil edilmelidir. ( Tıklayarak Google ‘dan okuyabilirsiniz. )
Author avatar
Yunus Emre Karabulut
https://teknovol.com.tr

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha iyi bir deneyim sunmak için tarayıcı çerezlerini kullanıyoruz.