fbpx

Webmaster Tools’a gelen CSS ve JS uyarıları

Teknovol Güncellemeler 0

26-27 Temmuz 2015 itibariyle yetkilisi olduğumuz birçok internet sitesi için Google Webmaster Tools üzerinden uyarı mesajları aldık. Doğrusu onlarca siteye bir anda aynı uyarının gelmesi başlangıçta küçük bir paniğe sebep oluyor. Gelen uyarı mesajı “Googlebot siteniz üzerindeki CSS ve JS dosyalarına erişemiyor.” şeklindeydi. Bu neden önemli? Çünkü Google algoritmaları gereğince internet sitelerini dizinine ekler. Bu işlemin başarılı olması ve internet sitelerinin hızlı şekilde dizine eklenebilmesi içinde Google arama botlarının siteyi tam anlamıyla tarayabiliyor olması gerekir. Bu yüzden sitenizin özellikle anasayfası içinde çalışan ve sitenin açılışını etkileyen dosyalarından bir veya birkaçı Google tarafından erişilemez olursa dizine eklenme konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. 

Aslında Google CSS ve JS dosyalarının erişebilir olması konusundaki ilk uyarısını 2014 Ekim ayında yapmıştı. Ancak birçok site yöneticisinin bu uyarıyı göz ardı etmesi sonucu daha sesli bir şekilde uyarmak istedi. Bunun sonucunda da yukarda bahsettiğim uyarı mesajı birçok internet sitesinin Google Webmaster Tools ekranına düşmeye başladı.

Peki bu mesajdan nasıl kurtuluruz? Yani ilerleyen süreçte sayfalarımızın Google dizinine eklenmesi konusunda bir sorunu nasıl engelleriz?

İşte o mesaj :

Webmaster Tools'a gelen CSS ve JS uyarıları
Webmaster Tools’a gelen CSS ve JS uyarıları

 

Bu sorunu düzeltmek için robots.txt dosyamızı kontrol etmemiz gerekiyor. Robots.txt dosyamız içinde aşağıdaki gibi CSS ve JS dosyalarını engelleyen satırlar mevcutsa bunları kaldırmalyız.

Disallow: /.js$*

Disallow: /.inc$*

Disallow: /.css$*

Bunun dışında başka sorunlar olup olmadığını anlamak için Webmaster Tools ‘ta Robots.txt aracını kullanarak bir tarama gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.